Protokół z posiedzenia Komisji Edukacji z 5 czerwca 2014 r.
Protokół
z posiedzenia Komisji Edukacji
z 5 czerwca 2014 r.
Pkt 1
Przewodniczący Komisji Edukacji radny Włodzimierz Wawrzyniak o godz. 13.00 otworzył posiedzenie komisji, powitał radnych oraz zaproszonych gości.
Zgodnie z listą obecności w posiedzeniu uczestniczyło 6 członków Komisji Edukacji
Uczestnicy komisji nie będący członkami komisji:
Artur Mokracki, zastępca burmistrza Miasta i Gminy Września;
Jarosław Malicki, naczelnik wydziału oświaty, kultury i sportu;
Halina Kotyk, dyrektor Gimnazjum nr 1 we Wrześni;
Zbigniew Dzierżyński, dyrektor Samorządowej Szkoły Podstawowej nr 1 we Wrześni;
Dariusz Szykowny, dyrektor Zespołu Szkół w Otocznej;
Mariusz Pierzchliński, po dyrektora Wrzesińskich Obiektów Rekreacyjno - Sportowych;
Anna Olkowska, samodzielny referent w Biurze Rady Miejskiej.
Pkt 2
Posiedzenie Komisji Edukacji rozpoczęło się wizytą w Gimnazjum nr 1 we Wrześni.
Na początku wizyty dyrektor Gimnazjum nr 1, pani Halina Kotyk oprowadziła komisję po części budynku szkoły przystosowanej dla dzieci klas podstawowych.
Artur Mokracki, zastępca burmistrza Miasta i Gminy Września powiedział, że do tej części szkoły, gdzie uczęszczają uczniowie klas podstawowych są dwa wejścia, jedno od strony ulicy Kosynierów, drugie od strony boiska. W tej części mieści się osiem klas lekcyjnych, oprócz pomieszczeń dydaktycznych w skrzydle są toalety dla osób niepełnosprawnych, uczniów i nauczycieli. Klasy wyposażone są w dwie tablice interaktywne. W jednej z sal znajduje się specjalna szafa, w której przechowuje się 26 tabletów dostępnych dla dzieci, jako pomoce edukacyjne. W tym roku zostaną również zakupione szafki na korytarzach. Powiedział, że wszystkie klasy zostały odnowione i odmalowane.
Następnie Komisja Edukacji przeszła do części budynku, gdzie znajdują się klasy gimnazjalne.
Halina Kotyk, dyrektor Gimnazjum nr 1 we Wrześni powiedziała, że w tej części znajdują się szafki na korytarzach przeznaczone dla uczniów. Niektóre klasy wyposażone są również w tablice interaktywne. W szkole pracuje siedem osób z obsługi, w tym pięć pań sprzątających. Łącznie w budynku znajduje się 29 sal, licząc 8 klas przeznaczonych dla dzieci klas podstawowych.
Artur Mokracki, zastępca burmistrza Miasta i Gminy Września powiedział, że szkoła jest wystarczająco duża, aby lekcje mogły odbywać się w systemie jednozmianowym. Przeniesienie kilku oddziałów z Samorządowej Szkoły Podstawowej nr 1 do budynku Gimnazjum nr 1 w pewien sposób pomogło przepełnionej SSP nr 1, jednak należy pamiętać, że w obwodzie SSP nr 1 znajdują się bloki przy Kutrzeby, ale również teren, na którym kiedyś był Tonsil, a teraz powstanie nowe osiedle mieszkaniowe. W związku w tym faktem nieunikniona jest rozbudowa SSP nr 1. W tym momencie w szkole jest system dwuzmianowy i dopóki nie zostanie dobudowane nowe skrzydło tak pozostanie.
Przewodniczący Komisji Edukacji, Włodzimierz Wawrzyniak zapytał, jak wygląda sytuacja kadrowa w szkole, w związku z przeniesieniem oddziałów z SSP nr 1 do Gimnazjum nr 1?
Artur Mokracki, zastępca burmistrza Miasta i Gminy Września powiedział, że 11 nauczycieli przejdzie do nowo powstałej SSP nr 3, znajdującej się w budynku Gimnazjum nr 1. Wszyscy nauczyciele pozostający w SSP nr 1 mają zapewnione etaty. Nauczyciele uczący w gimnazjum, nie mający pełnych etatów, będą również uczyć w klasach od 4 do 6, co pozwoli im na uzupełnienie etatów. W SSP nr 1 jeden nauczyciel odchodzi na emeryturę, podobnie jest w Gimnazjum nr 1.
Przewodniczący Komisji Edukacji, Włodzimierz Wawrzyniak zapytał, jak wygląda sytuacja zagospodarowania terenu przy szkole?
Artur Mokracki, zastępca burmistrza Miasta i Gminy Września powiedział, że w tym roku powstanie projekt sali gimnastycznej przy Gimnazjum nr 1 i przy SSP nr 2. W tej chwili ta istniejąca sala nie jest wymiarowa. Planowane jest, że nowo wybudowana sala będzie przeznaczona dla gimnazjalistów, a ta którą teraz szkoła dysponuje, będzie dla uczniów klas podstawowych. Koncepcja jest taka, aby sala gimnastyczna nie była połączona ze szkołą. Obiekt będzie nieco większy od sali gimnastycznej w Chwalibogowie, zostanie poszerzony o małe trybuny. Przystosowany do przeprowadzania lekcji wychowania fizycznego.
Przewodniczący Komisji Edukacji, Włodzimierz Wawrzyniak podziękował za możliwość obejrzenia i sprawdzenia wykonanych inwestycji w budynku Gimnazjum nr 1 i SSP nr 3 we Wrześni.
Następnie Komisja Edukacji udała się do szkoły w Gutowie Wielkim i Zespołu Szkół w Otocznej.
Na początku dyrektor Zespołu Szkół w Otocznej, pan Dariusz Szykowny oprowadził komisję po szkole w Gutowie Wielkim, a następnie po budynku Zespołu Szkół w Otocznej.
Artur Mokracki, zastępca burmistrza Miasta i Gminy Września powiedział, że część budynku, gdzie były kiedyś mieszkania socjalnie, zostanie wyburzona. Na tym miejscu powstanie nowa część budynku z nowymi oddziałami. Nowo wybudowane klasy pozwolą na przeniesienie dzieci ze szkoły w Gutowie Wielkim.
Dariusz Szykowny, dyrektor Zespołu Szkół w Otocznej powiedział, że budynek w Gutowie Wielkim nie spełnia wymogów, aby mógł stać się jednostką oświatową, stąd dzieci uczęszczające do tej szkoły należy przenieść do Zespołu Szkół w Otocznej. Następnie oprowadził Komisję Edukacji po nowo utworzonym ogrodzie przyrodniczym, a także po części budynku, która ma zostać zburzona, a na jej miejscu ma powstać nowy pawilon z oddziałami szkolnymi.
Artur Mokracki, zastępca burmistrza Miasta i Gminy Września powiedział, że stary budynek będzie wraz z garażami usunięty. Następnie powstanie pawilon z prawdopodobnie 6 klasami. Planuje się, aby na początku przyszłego roku szkolnego nowy pawilon zaczął funkcjonować, aby dzieci ze szkoły w Gutowie Wielkim mogły się uczyć w nowych klasach.
Przewodniczący Komisji Edukacji, Włodzimierz Wawrzyniak powiedział, że Komisja Edukacji widzi celowość wybudowania nowego skrzydła w Zespole Szkół w Otocznej.
Dariusz Szykowny, dyrektor Zespołu Szkół w Otocznej powiedział, że w roku szkolnym 2013/2014 zostały przeniesione 3 oddziały 0. Mimo, że odziały 0 uczą się w jednej szkole z gimnazjalistami i nie ma z tym problemu.
Posiedzenie Komisji Edukacji opuścił radny Mirosław Chudy. Od tego momentu w posiedzeniu komisji uczestniczyło 5 radnych.
Dariusz Szykowny, dyrektor Zespołu Szkół w Otocznej powiedział, że cała dyrekcja szkoły stara się, aby placówka była przyjazna zarówno dla tych najmniejszych i starszych uczniów. Poza tym zadaniem szkoły jest również integracja mieszkańców. Organizowane są liczne festyny, dla całych rodzin.
Przewodniczący Komisji Edukacji, Włodzimierz Wawrzyniak podziękował dyrektorowi Zespołu Szkół w Otocznej za możliwość obejrzenia budynku szkoły.
Pkt 4
Następnie Komisja Edukacji udała się do Wrzesińskich Obiektów Rekreacyjno - Sportowych.
Mariusz Pierzchliński, po dyrektora Wrzesińskich Obiektów Rekreacyjno - Sportowych oprowadził Komisję Edukacji po obiektach sportowo - rekreacyjnych. Powiedział, że miejsce na tarasie zostało odnowione, zbędne krzewy zostały wycięte, co poprawiło punkt widokowy. Powstało również specjalne miejsce na kosze na śmieci. Jeżeli chodzi o kwestię basenu, podłoże zostało naprawione, stare podłoże zostało zdarte i wykonane z materiałów, które sprawdziły się w basenie głębokim. Powiedział, że ważna jest również kosmetyka terenów zielonych, która dopełnia architekturę obiektów.
Przewodniczący Komisji Edukacji, Włodzimierz Wawrzyniak poprosił dyrektora o wyjaśnienie kwestii związanej z drugim basenem.
Mariusz Pierzchliński, po dyrektora Wrzesińskich Obiektów Rekreacyjno - Sportowych powiedział, że odparzanie dwuskładnikowych mas spowodowane było między innymi wysokimi temperaturami. Firma, która wykonywała to zadanie, twierdziła, że przyczyną były wody podskórne. Powodem pękania zaś była wysoka temperatura. W tym roku powłoka została zdarta i zastosowano inną technologię, która się sprawdziła.
Przewodniczący Komisji Edukacji, Włodzimierz Wawrzyniak zapytał, ilu ratowników zatrudnionych jest w WOSiRze?
Mariusz Pierzchliński, po dyrektora Wrzesińskich Obiektów Rekreacyjno - Sportowych powiedział, że na zmianie jest dwóch ratowników. Jednak zależy to od ilości osób przychodzących na basen.
Radny Robert Smodlibowski zapytał, czy ceny biletów są takie same?
Artur Mokracki, zastępca burmistrza Miasta i Gminy Września powiedział, że ceny biletów nie wzrosły od dwóch lat. Nowością jest wprowadzenie tak zwanego biletu rodzinnego.
Mariusz Pierzchliński, po dyrektora Wrzesińskich Obiektów Rekreacyjno - Sportowych powiedział, że korzysta z pomocy OPS - u, aby dać szansę osobom bezrobotnym.
Artur Mokracki, zastępca burmistrza Miasta i Gminy Września powiedział, że jest to bardzo dobry pomysł, gdyż planuje się remont stadionu. Zostaną usunięta część wałów, które nie są bezpieczne. W zamian za to powstaną plastikowe siedziska Oprócz tego postawiony został zegar świetlny.
Przewodniczący Komisji Edukacji, Włodzimierz Wawrzyniak podziękował dyrektorowi za możliwość zobaczenia zmian, które zaszły w obiekcie.
Pkt5 i 6
Wobec wyczerpania porządku obrad Przewodniczący Komisji Edukacji, radny Włodzimierz Wawrzyniak o godz.16.00 zamknął wspólne posiedzenie komisji.
Protokół zawiera 5 ponumerowanych stron. Wszystkie załączniki znajdują się do wglądu w Biurze Rady Miejskiej w Urzędzie Miasta i Gminy we Wrześni.
Przewodniczący Komisji Edukacji
/-/Włodzimierz Wawrzyniak
Protokolant
/-/Anna Olkowska