Protokół z posiedzenia Komisji Rozwoju Wsi z dnia 22 listopada 2012 r.
Protokół
z posiedzenia
Komisji Rozwoju Wsi
z dnia 22 listopada 2012 r.
Pkt 1
Przewodniczący Komisji Rozwoju Wsi, radny Mirosław Zgoliński o godz. 15.00 otworzył posiedzenie komisji. Zgodnie z listą obecności w posiedzeniu uczestniczyło 6 członków Komisji Rozwoju Wsi (załącznik nr 1).
Uczestnicy posiedzenia nie będący członkami komisji:
Mariola Zalepa, dyrektor Społecznej Szkoły w Grzybowie;
Jarosław Michalak, sołtys Sędziwojewa;
Arleta Szykowna, sołtys Gozdowa;
Adam Stachnik, prezes OSP w Gozdowie;
Dorota Szykowna, kierownik Środowiskowego Domu Samopomocy „Na Skarpie" w Gozdowie;
Wiesław Zieliński, inspektor w wydziale inwestycyjno-komunalnym;
Jolanta Cypryańska, referent w Biurze Rady Miejskiej.
Pkt 2
Przewodniczący Komisji Rozwoju Wsi, radny Mirosław Zgoliński przedstawił porządek obrad Komisji Rozwoju Wsi (załącznik nr 2).
Pkt 3
W godz. 15.00 - 22.00 Komisja Rozwoju Wsi wyjechała na wizję lokalną do Szkoły Społecznej w Grzybowie i Niepublicznego Przedszkola w Kleparzu, świetlicy wiejskiej w Stanisławowie, świetlicy wiejskiej w Gozdowie i OSP w Gozdowie, Środowiskowego Domu Samopomocy „Na Skarpie"w Gozdowie oraz do SSP w Kaczanowie.
Przewodniczący Komisji Rozwoju Wsi, radny Mirosław Zgoliński poprosił panią dyrektor, Mariolę Zalepę o udzielenie informacji odnośnie prowadzonej placówki.
Mariola Zalepa, dyrektor Społecznej Szkoły w Grzybowie po powitaniu radnych zaprosiła do zwiedzenia placówki Niepublicznego Przedszkola w Kleparzu i Społecznej Szkoły w Grzybowie. Powiedziała, że kiedy w 2006 roku powstawało Stowarzyszenie do szkoły uczęszczało 60 dzieci, a dziś uczy się 177 dzieci. Budynek w Grzybowie należy do gminy, za który szkoła nie ponosi kosztów. Jednak za użyczenie placówki remonty w niej wykonywane są ze środków własnych szkoły. Dzieci mają zapewniony dowóz. Szkoła współpracuje z sołectwami z Wódek, Grzybowa, Kleparza i Stanisławowa dzięki czemu uzyskuje od nich pomoc. Dodała, że kiedy szkoła została zalana pomagało wiele osób dobrej woli, rodzice uczniów, gmina, itp. Młodzież może korzystać z boiska, które nie jest zamykane, a odkąd zamontowano monitoring jest bardzo spokojnie i nie występuje zjawisko dewastacji. Powiedziała, że nauczyciele zatrudnieni są na podstawie kodeksu nauczyciela, a umowy sporządzone są na zasadzie zatrudnienia w pełnym wymiarze godzin. Nauczyciele otrzymują wynagrodzenie za przepracowane godziny. W czasie wakacji, kiedy jest taka potrzeba część nauczycieli prowadzi zajęcia. Powiedziała, że są starania, by na potrzeby przedszkola przejąć budynek należący do ANR w Sokołowie. Jednak, ponieważ sytuacja spadkowa nie jest uregulowana szkoła zwróciła się z zapytaniem do spadkobiercy, pana Mycielskiego, czy jest możliwość przejęcia budynku należącego do ANR i otrzymała odpowiedź, że pan Mycielski nie ma nic przeciwko, a wręcz bardzo podoba mu się pomysł, by budynek został zaadoptowany na potrzeby przedszkola.
Komisja Rozwoju Wsi po odbyciu wizji lokalnej stwierdziła, że zwróci się do gminy z zapytaniem, czy w realizacji zadań inwestycji zaplanowanych w 2013 roku na terenie wsi jest możliwość wykonania naprawy drabinek na placu zabaw dla dzieci przy Społecznej Szkole w Grzybowie.
Przewodniczący Komisji Rozwoju Wsi, radny Mirosław Zgoliński poprosił Jana Michalaka, sołtysa Stanisławowa o przedstawienie informacji dotyczących wykonanych inwestycji w świetlicy wiejskiej, a także o przedstawienie potrzeb jakich wymaga.
Jarosław Michalak, sołtys Stanisławowa po powitaniu radnych zaprosił do zwiedzenia świetlicy. Powiedział, że dzięki wykonanym inwestycjom jest możliwość korzystania z świetlicy wiejskiej, na której zaczęły odbywać się imprezy. Wymaga ona jednak jeszcze wielu nakładów finansowych. Dodał, że do najpilniejszych potrzeb należy remont kuchni i wyłożenie poz-bruku przed budynkiem świetlicy oraz zabezpieczenie wejścia poprzez zamontowanie barierek bezpieczeństwa przed budynkiem.
Komisja Rozwoju Wsi po odbyciu wizji lokalnej stwierdziła, że zwróci się do gminy z zapytaniem, czy w realizacji zadań inwestycji zaplanowanych w 2013 roku na terenie wsi jest możliwość wykonania remontu kuchni i wyłożenia poz-bruku przed budynkiem świetlicy wiejskiej w Stanisławowie.
Przewodniczący Komisji Rozwoju Wsi, radny Mirosław Zgoliński poprosił panią Arletę Szykowną, sołtysa Gozdowa o przedstawienie informacji odnośnie wykonanych inwestycji w świetlicy wiejskiej i potrzeb jakich wymaga.
Arleta Szykowna, sołtys Gozdowa po powitaniu radnych zaprosiła do zwiedzenia świetlicy. Powiedziała, że od poprzedniej wizyty Komisji nie przeprowadzono żadnych inwestycji, poza wcześniej wymienionym dachem, pomalowaniem ścian w świetlicy i usunięciu starych toalet nie nastąpiły żadne zmiany. Dodała, że świetlica wymaga dużych nakładów finansowych, do których należy przede wszystkim remont kuchni, wymiana parkietu i budowa dodatkowej toalety.
Przewodniczący Komisji Rozwoju Wsi, radny Mirosław Zgoliński poprosił pana Adama Stachnika, prezesa OSP w Gozdowie o przedstawienie informacji odnośnie budynku należącego do jednostki.
Adam, Stachnik, prezes OSP w Gozdowie po powitaniu radnych zaprosił do zwiedzenia budynku jednostki. Po omówieniu funkcjonowania jednostki powiedział, że do najważniejszych potrzeb należy remont podłogi, docieplenie południowej ściany budynku i remont toalet w obiektach garażowych w zaadaptowanym przez OSP pomieszczeniu po dawnym sklepie w świetlicy wiejskiej w Gozdowie.
Komisja Rozwoju Wsi po odbyciu wizji lokalnej stwierdziła, że zwróci się do gminy z zapytaniem, czy w realizacji zadań inwestycji zaplanowanych w 2013 roku na terenie wsi jest możliwość wykonania remontu podłogi, docieplenia południowej ściany budynku i remontu toalet w obiektach garażowych w zaadaptowanym przez OSP pomieszczeniu po dawnym sklepie w świetlicy wiejskiej w Gozdowie, oraz wykonania elewacji budynku świetlicy wiejskiej w Gozdowie.
Przewodniczący Komisji Rozwoju Wsi, radny Mirosław Zgoliński poprosił panią Dorotę Szykowną, kierownika Środowiskowego Domu Samopomocy „Na Skarpie" w Gozdowie o przedstawienie informacji odnośnie placówki.
Dorota Szykowna, kierownik Środowiskowego Domu Samopomocy „Na Skarpie" w Gozdowie po powitaniu radnych zaprosiła do zwiedzenia placówki. Pokazała pracownie, w których prowadzona jest terapia, pomieszczenia socjalne i sanitarne, salę do rehabilitacji, kuchnię, świetlicę, itp. Powiedziała, że jest to placówka pobytu dziennego dla osób powyżej 16 roku życia. Działa od 2006 roku. Zadania realizowane są poprzez różnego rodzaju formy terapii i rehabilitację uczestników, a zajęcia prowadzone są w sześciu pracowniach: gospodarstwa domowego, plastyczno-introligatorskiej, stolarsko-ogrodniczej, krawieckiej, rękodzieła artystycznego oraz komputerowej. Dodała, że uczestnicy biorą udział w imprezach integracyjnych organizowanych na terenie placówki, oraz poza Środowiskowym Domem Samopomocy, w turnusach rehabilitacyjnych, itp.
Komisja Rozwoju Wsi po odbytej wizji lokalnej stwierdziła, że standard budynku i jego wyposażenie jest na bardzo wysokim poziomie.
Przewodniczący Komisji Rozwoju Wsi, radny Mirosław Zgoliński poprosił pana Zbigniewa Przytarskiego, dyrektora SSP w Kaczanowie o przedstawienie informacji odnośnie prowadzonej placówki.
Zbigniew Przytarski, dyrektor SSP w Kaczanowie po powitaniu radnych zaprosił do obejrzenia budynku szkoły. Powiedział, że została wybudowana w 2003 roku i uczęszcza do niej 270 dzieci. Dodał, że szkoła potrzebuje środków finansowych, jednak do najpotrzebniejszych potrzeb szkoły poza pomalowaniem korytarzy należy budowa sali gimnastycznej, której w tej chwili nie ma.
Komisja Rozwoju Wsi po odbyciu wizji lokalnej stwierdziła, że zwróci się do gminy z zapytaniem, czy w realizacji zadań inwestycji zaplanowanych w 2013 roku na terenie wsi jest możliwość wykonania budowy sali gimnastycznej w SSP w Kaczanowie, oraz zamontowania oświetlenia w ilości 4 lamp przy nowo wybudowanym Orliku w Kaczanowie.
Pkt 4
Komisja Rozwoju Wsi po odbyciu wizji lokalnej stwierdziła, że zwróci się do gminy z zapytaniem, czy w realizacji zadań inwestycji zaplanowanych w 2013 roku na terenie wsi jest możliwość wykonania budowy chodnika przy SSP w Chwalibogowie.
Pkt 5
Wobec wyczerpania porządku obrad przewodniczący Komisji Rozwoju Wsi, radny Mirosław Zgoliński o godz. 22.00 zamknął posiedzenie komisji.
Protokół zawiera 4 ponumerowane strony. Wszystkie załączniki znajdują się do wglądu w Biurze Rady Miejskiej w Urzędzie Miasta i Gminy we Wrześni.
Przewodniczący
Komisji Rozwoju Wsi
/-/radny Mirosław Zgoliński
Protokolant
/-/Jolanta Cypryańska